• 13 listopada 2024

Sucha skóra zimą i latem to powszechny dyskomfort. Jak można się go pozbyć? Pielęgnuj ją Sucha skóra głowy może być zlikwidowana wyłącznie poprzez nawilżanie.

Sucha skóra może uprzykrzać życie i powodować swędzenie. Może temu towarzyszyć łuszczenie się naskórka, które może bardzo przypominać łupież. Jak skutecznie walczyć z tym problemem? Jak nawilżyć suchą skórę głowy? Postaram się szczegółowo przedstawić najczęstsze przyczyny oraz kilka pomocnych sposobów na jego naprawienie.

Sucha skóra głowy - najczęstsze przyczyny

Sucha skóra głowy najczęściej występuje zimą, kiedy panują silniejsze mrozy. Problem ten może być dokuczliwy przez cały rok. Może też pośrednio wpływać na kondycję włosów. Sucha skóra głowy może powodować suche pasma, nadmierną łamliwość, a nawet przetłuszczanie się włosów. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Sucha skóra głowy najczęściej spowodowana jest przez:

  • Warunki zewnętrzne-Zmiany temperatury, mróz i silne wiatry, upały, zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV, gorąc;
  • Długotrwały stres
  • Zaburzenia endokrynologiczne;
  • Schorzenia ogólnoustrojowe - choroba Hashimoto, inne problemy z tarczycą, cukrzyca, niewydolność nerek;
  • Choroby dermatologiczne, jak Atopowe Zapalenie Skóry (AZS), czy łuszczyca.
  • Alergie
  • Starzenie się (wraz z wiekiem naskórek traci elastyczność i zdolność magazynowania dużej ilości wody w komórkach, szybciej się wysusza).
  • Nadmierna stylizacja włosów;
  • Urządzenia wysokotemperaturowe częste suszenie włosów gorącym powietrzem może powodować wysuszenie naskórka
  • Spłukiwanie włosów gorącą wodą. Ta czynność dodatkowo wpływa na kondycję włosów.
  • Zbyt częste mycie włosów - niezgodne z potrzebami skóry i włosów
  • Zła pielęgnacja - W wielu przypadkach może dojść do przesuszenia naskórka silnymi środkami powierzchniowo czynnymi (tj. SLS i SLES są dobrymi środkami myjącymi. Jeśli zauważysz poprawę, warto ograniczyć ich stosowanie.
  • Nakrycia głowy ze sztucznych materiałów - Akryl, poliester i inne nienaturalne tkaniny mogą powodować przegrzewanie głowy, zwłaszcza zimą. Skutkuje to szybszym odparowywaniem wilgoci z naskórka.
  • Zła dieta - Uboga w witaminy, kwas tłuszczowy, aminokwasy i minerały.

Co może spowodować długotrwałe wysuszenie skóry głowy?

Tkanka skórna staje się sucha i zaczyna się łuszczyć. Może też swędzieć, stawać się czerwona, a czasem nawet tworzyć pęcherze. Keratynizacja naskórka może spowodować zatkanie mieszków włosowych. Może to prowadzić do zwiększonej produkcji sebum. Efektem jest sucha skóra głowy, która może się przetłuszczać. Jeśli takie środowisko utrzymuje się przez dłuższy czas, może stać się przyjazne dla namnażania i rozwoju drożdży Malassezia furfur. Sprzyja to rozwojowi łupieżu.

Sucha skóra czy łupież?

Suchość skóry głowy jest często mylona z łupieżem. Sucha skóra może powodować silne łuszczenie się skóry. Widoczne białe płatki są tym, co natychmiast kojarzymy z tym stanem i zaczynamy szukać remedium. Stan ten jest zazwyczaj stanem suchej skóry głowy. Czasami jednak nazywany jest łupieżem kosmetycznym. Nie jest to infekcja grzybicza.

Łupież charakteryzuje się luźnym naskórkiem, który jest tłusty/mokry i gęsty. Na głowie można zauważyć charakterystyczne płatki. Z kolei suche płatki skóry głowy są bardzo delikatne i drobne. Ta dolegliwość również może szybko zniknąć - zwłaszcza jeśli nawilżasz naskórek. Łupież prawdziwy to stan, który nie znika samoistnie. Konieczne jest leczenie.

Jak nawilżyć suche włosy?

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest, aby zrezygnować z wszelkich nawyków, które mogą przyspieszyć proces suszenia, takich jak używanie gorącego powietrza do suszenia włosów, farbowanie czy układanie ich. Warto wymienić kosmetyki do mycia głowy. To one w dużej mierze wpływają na kondycję naskórka.

Jaki szampon powinnaś wybrać?

Szampon do włosów suchych - jak powinien wyglądać? Nie powinien być agresywny! Unikaj produktów, które zawierają silne substancje myjące, takie jak SLS czy SLES, jeśli masz suchą skórę. Szampony zawierają detergentowe środki powierzchniowo czynne, które służą do usuwania zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i pozostałości po produktach do stylizacji. Mogą one również wpływać na funkcjonowanie skóry, naruszając jej równowagę hydrolipidową i wpływając na jej mikrobiom. Jest to naturalna warstwa ochronna złożona z dobroczynnych mikroorganizmów. Zwłaszcza, gdy zawierają silne siarczany (takie jak SLS).

Jakiego szamponu używać do mycia suchych włosów? Delikatny - powinien zawierać tylko łagodne środki myjące. Ponadto powinien być nawilżający i zawierać emolienty. Nie powinien zawierać sztucznych substancji zapachowych i barwników, alkoholu etylowego/denaturowanego oraz parabenów. Są one bezpieczne, ale mogą powodować podrażnienia. Korzystnymi dodatkami są następujące substancje:

  • gliceryna,
  • aloes,
  • pantenol,
  • alantoina,
  • kwas mlekowy
  • mocznik,
  • kwas hialuronowy
  • miód,
  • Niekomedogenny olej roślinny (który nie zatyka porów).

Te substancje aktywne nawilżają i koją naskórek oraz łagodzą podrażnienia. Wspomagają również jego regenerację.

Peeling trychologiczny a sucha skóra głowy

Prawdopodobnie regularnie złuszczasz swoją skórę, więc dlaczego nie zrobić tego samego dla skóry głowy? Złuszczanie może być stosowane w celu usunięcia martwego zrogowaciałego naskórka i jego regeneracji. Ten sam proces działa na skórę głowy. Oczyszcza on pory i ujścia skóry głowy z mieszków włosowych i komórek łojowych. Pozwala także na lepsze wnikanie składników aktywnych, w tym substancji nawilżających. Peeling sprzyja regulacji i szybkości regeneracji skóry. Może też chronić skórę przed wysuszeniem. Czy wiesz, dlaczego oczyszczanie skóry głowy jest tak ważne?

Domowe sposoby na suche włosy

Co jeszcze możesz zrobić, aby nawilżyć swój naskórek? Zrób własną wcierkę z soku aloesowego. Wystarczy wyskrobać miąższ z aloesu i nałożyć go na skórę głowy. Po 15-20 minutach możesz umyć skórę głowy delikatnym szamponem. Możesz również olejować naskórek, używając olejów roślinnych. Dobrym pomysłem jest również uwzględnienie porowatości włosów przy wyborze olejów.

Można również zastosować maseczkę z jogurtu naturalnego i soku z cytryny. Połącz sok i jogurt w mieszance po dwie łyżki stołowe. Nałóż tę mieszankę na skórę głowy i pozostaw na 20 minut. Następnie zmyj ją łagodnym szamponem.

Zwróć uwagę na to, co jesz. Powinnaś sprawić, aby Twoja dieta była bogata w witaminy (A-E i witaminy z grupy B), witaminy (głównie cynk, magnez i siarka) oraz minerały (głównie selen, siarka i selen). Możesz jeść owoce i warzywa, także rośliny strączkowe, pieczywo razowe, nabiał, a nawet dodawać oleje roślinne do sałatek.

Top