• 22 czerwca 2024

Jeśli w ogóle interesujesz się kosmetykami, to jestem pewna, że zauważyłaś, że olej konopny jest głównym składnikiem coraz większej ilości produktów. Dzieje się tak już od kilku lat. Czy to tylko moda, czy coś więcej? Olej konopny nie jest żadną fanaberią. Ma wiele korzystnych właściwości. Jest korzystny dla skóry i włosów. Czy wiesz o nim wszystko? Przekonajmy się o tym!

Składniki oleju konopnego

Na wstępie powinniśmy zaznaczyć, że istnieją różne rodzaje olejów konopnych stosowanych w kosmetyce. Wszystko zależy od tego, z jakich części rośliny się je pozyskuje. W INCI kosmetyków często widzimy olej z nasion konopi - pozyskiwany z ziaren tłoczonych na zimno - Cannabis Sattiva Seed Oil. Można też spotkać się z zapisem CBD. Olej ten został pozyskany nie tylko z nasion, ale również z kwiatów rośliny konopnej (i powinniśmy nazywać go Olejem, a nie oliwą). Kannabidiol jest jego głównym składnikiem. Oba oleje (a odpowiednio olej konopny i olej CBD) są wolne od THC. W tym artykule skupię się na pierwszym - tłoczonym bezpośrednio z nasion.

Olej konopny zawiera złożoną substancję, która jest pełna Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych Omega (aż do 90%) w stosunku 3:1 Omega-3 do Omega-6. Jest on również bogaty w kwas linolowy. W składzie znajdziemy również kwas oleinowy, palmitynowy oraz liczne aminokwasy, białka i fosfolipidy. Zawiera także witaminy A, D E, K, a nawet karoten.

Właściwości oleju konopnego

Do czego można wykorzystać tę cenną substancję? Jest ona niezwykle wszechstronna, jeśli chodzi o jej działanie na skórę. Olej konopny:

 • Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe;
 • łagodzi skórę i drobne urazy;
 • łagodzi tkanki objęte stanem zapalnym, na przykład w egzemie lub atopowym zapaleniu skóry .
 • jest środkiem do leczenia łuszczycy.
 • Wzmacnia warstwę hydrolipidową, naprawiając cement międzykomórkowy w naskórku.
 • Ujednolica koloryt skóry
 • Zmniejsza swędzenie naskórka
 • chroni skórę przed zmarszczkami, czynnikami atmosferycznymi i przedwczesnym starzeniem się skóry.
 • Zapewnia skórze napięcie, gładkość i miękkość.
 • Utrzymuje optymalne nawilżenie w tkankach
 • Redukuje blizny
 • reguluje wydzielanie sebum.

Jak olej konopny działa na włosy? Między innymi regeneruje i odżywia pasma włosów. Nałożony na skórę stymuluje wzrost włosów, wzmacnia je i utrzymuje wilgoć w tkankach. Olej konopny polecany jest do pasm włosów skłonnych do przetłuszczania się ze względu na swoje właściwości regulowania wydzielania sebum oraz łagodzenia podrażnień i świądu.

Gdzie można znaleźć olej konopny?

Bez problemu znajdziemy w sklepach kilka, a nawet kilkanaście produktów kosmetycznych, które są oparte na olejach konopnych. Do pielęgnacji skóry można używać także oleju konopnego w 100% postaci. Jeśli wolimy gotowe produkty, warto sprawdzić ich skład. Najlepiej stosować produkty, które zawierają olej o wysokim stężeniu i inne naturalne składniki do pielęgnacji skóry w przypadku takich schorzeń jak AZS, Egzema itp. Do codziennej pielęgnacji wystarczy olej konopny w ilości do 5%. Jakie preparaty zawierają olej konopny? Znajduje się on w niemal wszystkich rodzajach produktów do pielęgnacji skóry - kremach, balsamach, szamponach, maściach, pomadkach, olejkach czy mydłach. Stosowany jest również w niektórych specyfikach dla dzieci.

Top